Get a month of TabletWise Pro for free! Click here to redeem 
TabletWise.com
 

Genel Bakış

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate, Gastrin salgılayan tümör, Ince bağırsak ülseri, Mide ülseri, Özofagus mukozal hasarı, Gastrin salgılayan tümör gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.
Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir:

kullanımlar

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
Daha fazla bilgi: Kullanımlar

Yan etkiler

Aşağıdakiler, Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuzu, güncel olarak kullandığınız ilaçlar, reçetesiz kullandığınız ilaçlar (örneğin, vitaminler, bitkisel takviyeler, vs.), alerjiler, geçmişte var olan hastalıklarınız ve güncel sağlık durumunuz (örneğin, hamilelik, yaklaşan bir ameliyat, vs.) hakkında bilgilendiriniz. Bazı sağlık koşulları sizi, ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiğiniz adımları atın ya da ürünün üzerinde yazılanları dikkate alın. Dozaj, sizin durumunuza bağlıdır. Durumunuz devam ederse ya da kötüleşirse, doktorunuza haber verin. Danışılacak önemli konular aşağıda listelenmiştir.
 • Bir bütün olarak tabletin Kırlangıç
 • Buna alerjiniz varsa ilaç almayın
 • Düşük magnezyum seviyelerine sahip olursa ilaç kullanımından önce doktor tavsiyesi alın
 • Karaciğer hastalığı ve vitamin B12 eksikliği olan varsa ilacı kullanmadan önce dikkatli olun
 • ilacı yemekten bir saat önce alın

Başak bir ilaç kullanıyorsanız ya da aynı zamanda reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ilacının etkileri değişebilir. Bu durum yan etki riskini arttırabilir ya da ilacın doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve bitkisel takviyeleri anlatın, böylece doktorunuz ilaç etkileşimlerini engelleyebilir. Pantoprazole Sodium Sesquihydrate, aşağıdaki ilaçlar ya da ürünlerle etkileşim gösterebilir:
 • Atazanavir
 • Erlotinib
 • Itraconazole
 • Ketoconazole
 • Methotrexate
 • Nelfinavir
 • Pantoprazole
 • Posaconazole
 • Warfarin

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ilacına karşı aşırı duyarlılık bir kontrendikasyondur. Buna ek olarak, eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Pantoprazole Sodium Sesquihydrate kullanmayın:

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pantoprazole Sodium Sesquihydrate, Gastrin salgılayan tümör ve ince bağırsak ülseri tedavisinde kullanılabilir mi?
  Evet, gastrin salgılayan tümör ve ince bağırsak ülseri, Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ilacının en sık bildirilen kullanım nedenlerindendir. Lütfen Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ilacını, önce doktorunuza danışmadan gastrin salgılayan tümör ve ince bağırsak ülseri için kullanmayınız. Diğer hastaların Pantoprazole Sodium Sesquihydrate hakkında neler dediğini öğrenmek için Burayı tıklayın ve anket sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu ürünü kullanırken ağır makineleri sürmek veya kullanmak güvenli midir?
  Eğer, Pantoprazole Sodium Sesquihydrate kullanırken uyuşukluk, baş dönmesi, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ya da baş ağrısı gibi yan etkiler yaşıyorsanız, araba sürmeniz ve/veya iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. Eğer kullanılan ilaç sizde uyuşukluk, baş dönmesi meydana getiriyor ya da kan basıncınızı düşürüyorsa, araç kullanmamalısınız. Ayrıca, alkol uyuşukluk gibi yan etkileri yoğunlaştırdığı için, eczacılar hastalara ilaçla birlikte alkol almamalarını tavsiye ederler. Lütfen Pantoprazole Sodium Sesquihydrate kullanırken bu etkileri vücudunuzda gözlemleyiniz. Vücudunuza ve sağlık durumunuza özel tavsiyeler için daima doktorunuza danışın.
 • Bu ilaç ya da ürünün, bağımlılık yapıcı ya da alışkanlık oluşturucu özelliği var mıdır?
  Birçok ilaç, bağımlılık yapıcı ya da kötüye kullanıma açık bir şekilde piyasaya sürülmemektedir. Genellikle bakanlıklar, ilaçları, denetime tabi bağımlılık yapıcı olanlar ve olmayanlar şeklinde kategorize eder. Örneğin, Hindistan'da bu sınıflandırma H ve X, ABD'de ise II ve V şeklindedir. Lütfen, ilacın bu tür özel bir sınıflandırmaya ait olup olmadığından emin olmak için kutusunu kontrol edin. Son olarak, bir doktor tavsiyesi olmadan, kendi kendinize tedavi olmaya çalışmayın ve vücudunuzun bağımlılığını arttırmayın.
 • Bu ürünü hemen kullanmayı bırakabilir miyim yoksa yavaş yavaş kullanımdan kurtulmuş muyum?
  Bazı ilaçlar azaltılarak bırakılmalıdır ya da yoksunluk etkisi yaşanmaması için kullanımı birden kesilmemelidir. Vücudunuza, sağlık durumunuza özel tavsiyeler ve kullanabileceğiniz diğer ilaçlar için doktorunuza danışın.

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate hakkındaki diğer önemli bilgiler

Doz almayı unutmak

Eğer bir doz ilaç almayı unuttuysanız, fark eder etmez kullanın. Eğer sonraki doz zamanınıza çok yakınsa, almayı unuttuğunuz dozu bırakın ve doz takviminize bağlı kalın. Unuttuğunuz dozu tedavi etmek için ekstra doz almayın. Eğer dozlarınızı düzenli olarak unutuyorsanız, bir alarm kurun ya da bir aile bireyinizden size hatırlatmasını isteyin. Lütfen, doz takviminizde değişiklik yapmak ya da yakın zaman da çok sayıda doz unuttuysanız, almayı unuttuğunuz dozları telafi için doktorunuza danışın.

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate doz aşımı

 • Reçetedeki dozdan fazla kullanmayın. İlacı daha fazla tüketmek semptomlarını iyileştirmez; aksine, zehirlenmeye ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin ya da bir yakınınızın aşırı dozda Pantoprazole Sodium Sesquihydrate kullandığından şüpheleniyorsanız, lütfen en yakın hastanenin acil servisinizi ziyaret edin. Doktorlara yardım etmek için, ilaç kutusu, şişesi ya da etiketi gibi gerekli bilgileri beraberinizde götürün.
 • Aynı duruma sahip olduklarını bilseniz ya da benzer durumlar varmış gibi görünse bile, ilaçlarınızı bir başkasına vermeyin. Bu durum aşırı doza sebep olabilir.
 • Daha fazla bilgi için, eczacınıza danışın ya da prospektüsü kontrol edin.

Pantoprazole Sodium Sesquihydrate saklanması

 • İlaçları oda sıcaklığında saklayın, sıcaktan ve ışıktan uzak tutun. Prospektüste yazmadıkça ilaçları dondurmayın. İlaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Prospektüste böyle yapmanız söylenmedikçe ilaçları tuvalete ya da lavaboya dökmeyin. Bu şekilde atılan ilaçlar doğayı kirletebilir. Pantoprazole Sodium Sesquihydrate ilacını nasıl güvenle yok edeceğiniz konusunda lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Süresi dolmuş Pantoprazole Sodium Sesquihydrate

 • Tek bir doz son kullanma tarihi geçmiş Pantoprazole Sodium Sesquihydrate kullanmak, muhtemelen istenmeyen bir duruma neden olacaktır. Uygun bir tavsiye için ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile hekiminize ya da eczacınıza danışın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, reçetenizdeki durumların tedavisinde verimli olmaz. Güvende kalabilmek için, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanmamak çok önemlidir. Eğer, kalp rahatsızlığı, nöbetler ve yaşamı tehdit eden alerjiler gibi sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren kronik bir hastalığınız varsa, süresi dolmuş ilaçların yerine hemen yenisini alabilmeniz için aile hekiminizle temasta kalmak çok daha önemlidir.

Dozaj Bilgisi

Lütfen doktorunuza ya da eczacınız danışın ya da prospektüsü okuyun.

Bu sayfayı Cite

APA Style Citation

 • Pantoprazole Sodium Sesquihydrate - Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - TabletWise. (n.d.). Retrieved July 05, 2020, from https://www.tabletwise.com/medicine-tr/pantoprazole-sodium-sesquihydrate

MLA Style Citation

 • "Pantoprazole Sodium Sesquihydrate - Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - TabletWise" Tabletwise.com. N.p., n.d. Web. 05 Jul. 2020.

Chicago Style Citation

 • "Pantoprazole Sodium Sesquihydrate - Kullanımlar, Yan Etkiler, Yorumlar, Önlemler - TabletWise" Tabletwise. Accessed July 05, 2020. https://www.tabletwise.com/medicine-tr/pantoprazole-sodium-sesquihydrate.

Son güncelleme tarihi

Bu sayfa son 3/08/2019 tarihinde güncellenmiştir.
This page provides information for Pantoprazole Sodium Sesquihydrate in Turkish.

Sign Up